Старомаяківська сільська рада
Одеська область, Березівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІТЯМ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ

Дата: 01.09.2022 15:51
Кількість переглядів: 233

Фото без опису

Чимало українських дітей нині опинилися у складних і нетипових для свого віку життєвих ситуаціях. Війна позбавила їх відчуття безпеки та домівок, зробила багатьох сиротами чи напівсиротами. Діти, котрі стали потерпілими або свідками злочину, потребують особливої підтримки та допомоги. З огляду на це держава для надання правової допомоги виокремила таку категорію, як діти, які постраждали внаслідок воєнних дій.

Захист прав та інтересів дітей – одне з пріоритетних завдань системи БПД. Згідно зі статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, мають право на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону, а саме: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

 

«Барнахус» – безпечний простір для дітей

В Україні продовжують впроваджувати пілотний проєкт «Барнахус», переймаючи досвід таких країн, як Ісландія, Норвегія, Швеція, Данія, де такі «будинки для дітей» успішно функціонують уже не перший рік. Проєкт спрямований на  фаховий супровід дитини, яка потерпіла чи є свідком злочину.

Одним із важливих питань адаптації проєкту в Україні є допомога дітям, які постраждали від російських злочинів, забезпечення їм підтримки та лікування. Центри за міжнародною моделлю «Барнахус» уже працюють на Вінниччині, у Миколаєві та Тернополі.

У Вінницькому центрі «Барнахус» функціонує 8 кімнат, кожна з яких призначена для певної діяльності: кримінального розслідування, співпраці/захисту, роботи з фізичним і психічним здоров’ям. Співбесіда з дитиною проводиться в спеціальній кімнаті навченим інтерв’юєром відповідно до протоколу, що містить докази, а також з урахуванням віку дитини. За інформацією Вінницької обласної військової адміністрації, у Вінницькій області під час воєнного стану допитали вісім дітей, чотири з них – потерпілі від ракетного обстрілу 14 липня 2022 року.

У Тернополі провели кілька тренінгів для вдосконалення взаємодії міждисциплінарних команд, працівників центру «Барнахус», членів міжвідомчих робочих груп та інших фахівців, що беруть участь у впровадженні цієї моделі дружнього до дитини правосуддя.

«Усі діти мають гарантоване державою право на правову допомогу. Тут немає різниці: ця дитина є потерпілою, свідком чи особою, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, – держава надає таку послугу. Учасники процесу мають правильно комунікувати між собою, щоб сторона, якій потрібен захист, отримала необхідну інформацію про можливість скористатися послугами адвоката», – зазначила директор Регіонального центру з надання БВПД у Тернопільській області Ірина Хондогій.

На Буковині також готуються до відкриття центру за міжнародною моделлю «Барнахус». Уже зараз «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки ЮНІСЕФ та Чернівецької обласної ради в рамках проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей, постраждалих від насильства» проводять навчання для спеціалістів, які будуть залучені до його втілення.

 

Допомога дітям загиблих захисників і захисниць

У справі захисту прав дітей дуже важлива співпраця з державними органами,  партнерами та громадськими організаціями. Це дає можливість створювати та впроваджувати важливі ініціативи. 

Для найбільш ефективної допомоги маленьким українцям Правобережний київський місцевий центр з надання БВПД у червні розпочав співпрацю з Благодійним фондом Children of Heroes, який надає довгострокову допомогу дітям, що втратили батьків внаслідок війни в Україні. Так, програмами підтримки фонду уже користуються понад 600 дітей, зокрема, вони отримують тимчасовий притулок, термінову фінансову і гуманітарну допомогу. Крім цього, Фонд сприяє соціалізації дітей та допомагає в організації навчання.

У свою чергу, співпрацюючи з Фондом фахівці Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД надають юридичну підтримку його підопічним. Робота налагоджена таким чином: людина, якій потрібна юридична допомога, за допомогою гугл-форми надсилає заявку на правову консультацію, а фахівці центру зв’язуються з клієнтом і надають потрібну інформацію. Варто зауважити, що заявникам надаються не лише правові консультації, а й допомога в складенні правових документів, зокрема, звернень до органів державної влади щодо відновлення порушених прав. Географія звернень людей теж дуже різноманітна – зазвичай це західні регіони України або звернення з-за кордону.

Від початку літа вже опрацьовано 129 заявок від членів сімей дітей, батьки яких загинули під час бойових дій на території України.

«Діти загиблих захисників і захисниць перебувають у вкрай вразливому стані. Тому важливо не лише захистити їхні права, а й насамперед налагодити емоційний зв’язок. Так, якщо між юристом і дитиною не буде довірливих стосунків, якісну правову допомогу надати буде майже неможливо. Тому ми завжди застосовуємо індивідуальний підхід у кожному випадку та радимося з психологами, які розповідають, як спілкуватися з людьми, близькі родичі яких загинули на війні», – каже заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД МЦ Олена Маньківська.

Фахівці місцевого центру в межах співпраці з Благодійним фондом «Діти героїв» проводять правопросвітницькі заходи, де роз’яснюють найпоширеніші питання, з якими звертаються представники дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій. Вже відбулися заходи, які стосувалися правового захисту постраждалих від війни та особливостей спадкування під час введення на території України воєнного стану.

 

Маленькі українці з дорослими проблемами 

Найчастіші питання, з якими представники неповнолітніх звертаються до бюро правової допомоги – стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання з одним із батьків, стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання. 

Однак коло питань, в яких дітям потрібна правова допомога, значно ширше: це і стягнення матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням щодо дитини, і захист права на житло, і навіть земельні чи спадкові питання. 

Наведемо як приклад один із кейсів системи БПД. До Черкаського бюро правової допомоги звернулася вдова військовослужбовця пані Олена в інтересах їхньої неповнолітньої доньки. Жінка розповіла, що, користуючись законним правом, вона від імені своєї доньки звернулась до міської ради для отримання дозволу на розроблення технічної документації для приватизації земельної ділянки на дитину. Оскільки технічна документація була розроблена згідно із законодавством, міська рада прийняла рішення про погодження проєкту землеустрою. Водночас міська рада не погодила проєкт землеустрою іншій особі – пані Ларисі, яка за принципом «мовчазної згоди» теж розробила такий проєкт на цю ж саму земельну ділянку. Не погоджуючись з діями органу місцевого самоврядування, пані Лариса подала позов до суду про скасування прийнятого міською радою рішення про погодження проєкту землеустрою доньці пані Олени.

Призначена Черкаським місцевим центром з надання БВПД адвокатка, що співпрацює із системою БПД, зуміла відстояти в суді переважне право дитини загиблого воїна на отримання земельної ділянки. Тож, суд відмовив у задоволені позову пані Лариси та залишив чинним рішення міської ради, прийняте на користь доньки пані Олени.

 

Дітям – про їхні права

Для роз’яснення дітям їхніх прав фахівці системи БПД проводять правопросвітницькі заходи із залученням представників партнерських організацій. Зазвичай тематика таких заходів така:

  • захист прав дітей;
  • запобігання та протидія булінгу в навчальних закладах;
  • протидія кібербулінгу та кібергрумінгу;
  • профілактика злочинності;
  • відновне правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення;
  • запобігання та протидія домашньому насильству.

«Що робити, коли порушуються права дітей, як дитині захистити себе в таких випадках? Відповіді на ці та інші питання ми даємо дітям на численних правопросвітницьких заходах, які організовуємо за підтримки наших партнерів. Діти мають знати, що система БПД захищатиме їхні права та сприятиме їх відновленню у разі порушення», – відзначила юристка Уманського місцевого центру з надання БВПД Наталія Дзисюк. 

Фахівчиня підкреслила, що вони роз’яснюють дітям, що ті можуть не лише проконсультуватися безпосередньо в бюро правової допомоги, завітавши до нього з батьками (опікунами, піклувальниками), а й самостійно зателефонувати на гарячу лінію системи БПД за номером 0 800 213 103 або звернутися до юристів по правову консультацію через соціальні мережі та мобільні застосунки.

Працівники Черкаського місцевого центру з надання БВПД цього літа взяли участь в організації та проведенні інтерактивних заходів для дітей, серед яких більшість – діти переселенців. Адже попри випробування війною діти заслуговують на безтурботне дитинство.

«Тепер, коли багато дітей приїжджають до нашого міста, рятуючись від небезпеки, спричиненої збройною агресією росії проти України, робота працівників місцевого центру в цьому напрямі набула нових сенсів. Адже до внутрішньо переміщених діток важливо знайти особливий підхід, створити атмосферу довіри, подати правову інформацію зрозуміло та допомогти відчути себе в безпеці попри часті повітряні тривоги»,– розповіла фахівчиня Черкаського місцевого центру з надання БВПД Юлія Гурнак.

Через збройну агресію росії проти України захист прав дітей – один з пріоритетів у нашій державі. Забезпечення належного рівня безпеки та захищеності дітей, їх всебічного розвитку наразі є важливим завданням для всіх, зокрема державних органів та установ, органів місцевого самоврядування, а також громадських організацій і благодійних фондів.

 

Як отримати безоплатну правову допомогу

Контактний центр системи з надання безоплатної правової допомоги 0800 213 103

Контакти бюро правової допомоги, офіційний сайт та інші сервіси доступу до безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь